Online Destek Hattı
 
 


 

 

İç hemoroid

Her insanda iç hemoroid dokusu vardır ve kalın barsağın son kısmındaki basınç değişimlerine bağlı olarak şişip sönerek yastık şeklinde istemsiz gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktır. İç hemoroid dokusunu barsak duvarına bağlayan park bağları (Park ligamanı) zedelenir ve hemoroid dokusu aşağı doğru sarkmaya ve sarktıkça da şişmeye başlar. Bunun nedeni hemoroid memesinin kirli kanını taşıyan damarlarda sarkma nedeni ile oluşan açılanma ve kirli kanın geri akımında zorlanmadır. 

Dış Hemoroid

Dış hemoroid dokusu anüsün dışında cilt altında olan ve olağan şartlarda görünmez olan damarsal bir dokudur. İç hemoroidlerde olduğu gibi kabızlık, ıkınma sürekli öksürük gibi durumlarda şişebilir ve görünür hale gelir. Dış hemoroid başlangıç aşamasından itibaren kanama ve ağrı yapar. Dış hemoroid dokusu anüsün dışında olduğundan hasta çoğu kez kendi tanısını koymuş olarak gelir. Sıklıkla anal fissur (yırtık, çatlak) ile birliktedir. 

Hemoroid (basur) hastalığı olan kimi hastalarda, teşhisinin konulması ve tedavilerinin yapılmasında önemli gecikmeler ve yanlışlıklar yaşanmaktadır. Bu da hemoroid şikayetlerininkolay ifade edilememesi, özel olması, hatta ayıp sayılmalarından dolayı kulaktan dolma bilgilerle ve tavsiyelerle hastalık geçiştirilmektedir.

Avrasya Hospital Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ahmet Pergel, haber7okurları için tüm yönleriyle basur hastalığını özetledi.

HEMOROİD (BASUR) NEDİR ? 

Hemoroid, anal kanaldaki toplardamarlarda meydana gelen genişlemiş damar yumaklarıdır. Yani anal kanalın varisleridir. Halkımızca bazen basur ya da mayasıl olarak adlandırılır. Yerleşim yerine göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. 

HEMOROİDİN SEBEBLERİ NELERDİR ? 

.Tuvalette uzun süre oturmak. 
.Tuvalet ihtiyacını geciktirmek. 
.Bedenen yapılan ağır fiziksel aktiviteler (mesleki, spor..) 
.Alkol kullanımı 
.Gebelik ve doğum 
.Uzun süreli ishal ve kabızlık dönemleri 
.Sedanter yaşam 
.Yaşlılık 
.Bazı meslek grupları ( şoför, pilot, sürekli ayakta ya da oturarak iş yapmak) 
.Bazı spor dalları ( ata binmek, bisiklet kullanmak..) 
.Kötü beslenme alışkanlığı 
.Pelvis tümörü baskıları 
.Kalın barsak kanserleri. 

BELİRTİLERİ NELERDİR? 

. Makatta ele gelen şişlik 
. Ağrı 
. Kanama 
. Kaşıntı, ıslaklık hissi 
. Yanma hissi 

KARIŞABİLEN HASTALIKLAR 

. Anal fissür (makatta yırtık) 
. Anal fistül 
. Perianal abse (makat kenarında abse) 
. Rektal prolapsus (rektumun tamamının yada bir kısmının makattan dışarı çıkması) 
. Anal tag, polip, condylomata. 
. Kanserler. 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR ? 

1. Diyette bol lifli (sebze, kepek ekmeği, meyve.. ) ve sıvı gıda tüketimine ağırlık vermek. 
2. Kabızlık ya da ishal nedenlerinin giderilmesi ( beslenme, düzenli egzersiz, barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi..) 
3. Aktivitelerin düzenlenmesi. 
4. Lokal yada sistemik olarak kullanılabilecek ilaçların verilmesi ( krem, pomad, fitiller, tablet..) 
5. Skleroterapi; İlaçla doldurma olarak ta tarif edilen bu işlemde, hemoroid memesinin içine sonradan katılaşan bir madde enjeksiyonu yapılır. 
6. Bant ligasyonu; Özel bir alet yardımıyla hemoroid memesinin dibine sıkı bir lastik halka yerleştirilir. Böylelikle kendiliğinden düşmesi beklenir. 
7. Lazer tedavisi; İleri derecedeki hemoroidlerde uygulanamaz. Uygun vakalarda Nd-yag lazer ile küçük hemoroid memeleri koagüle edilir yada kesilir. 
8. Cerrahi yöntem; Hemoroid memeleri genel anestezi altında kesilerek çıkartılır. Aynı gün yada ertesi gün hasta evine taburcu edilebilir. 

GEBELİK VE HEMOROİD 
Gebelikte kan hacmi artar. Büyüyen rahim ana toplardamarlara baskı yapar ve kan dolaşımı yavaşlar. Özellikle vücudun alt bölgelerinde toplardamarlardaki basıncın artmasına bağlı olarak basur ortaya çıkabilmekte ve şikayetlerde artma olabilmektedir. Gebelik sonrası dönemde hemoroid şikayetlerinde önemli derecede gerileme olmaktadır 
Gebeliğin ilk dönemlerinde hemoroidi meydana getiren nedenlerden uzaklaşmak ve lokal (bölgesel) kullanılacak ilaçlarla iyi sonuçlar alınabilmektedir. İleriki dönemlerde tablet şeklinde ilaçlar kullanılabilir hatta ileri derecede hemoroidi olan şiddetli olgularda operasyonla iyi sonuçlar alınabilmektedir.